Jdi na obsah Jdi na menu
 


Clydesdale

18. 3. 2008

Obrazek

Clydesdale

Původ: Skotsko
Typ: chladnokrevník
KVH: 160 - 180 cm
Barvy: hnědák


Historie
Toto plemeno vzniklo ve Skotsku v 18. století, kde nahradilo shirského koně. Jeho předci byli původní odolní koně, belgičtí chladnokrevníci a flemish. Zakladatel tohoto plemene byl hřebec jménem Blaze. Clydesdalští koně rychle získali oblibu kvůli své síle. Křížením s shirskými koňmi získalo clydesdalové na mohutnosti. Roku 1877 byla založena společnost Clydesdale Horse Society a clydesdalové se tak stali prvním tažným plemenem, které mělo v Británii vlastní společnost.


Povaha
Clydesdalové jsou silní, inteligentní a líbiví koně. Jsou také klidní, vytrvalí a učenliví. Jsou velmi ochotní a ovladatelní.

Konstituce
Hlava je atraktivní s rovným profilem a velkýma, inteligentníma očima. Krk je obloukovitý, plece skloněné. Hrudník je klenutý. Hřbet je krátký, záď svalnatá s vysoko nasazeným ocasem. Končetiny jsou silné, mají husté rousy a velká kopyta.
Srst je hnědá s velkými odznaky sahajícími až na břicho. V kohoutku dorůstají 160 - 180 cm.

Využití
Clydesdalové jsou maskotem týmu Budweiser Clydesdale. Dříve to byl vyhledávaný pracovní kůň, postupně však dostává spíše reprezentativní funkci. Dodnes je ale můžeme vidět v zemědělství.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář