Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cleveland Bay

18. 3. 2008

Obrazek

Cleveland Bay

Původ: Velká Británie
Typ: teplokrevník
KVH: 165 cm
Barvy: hnědák


Historie
Jedno z nejstarších britských plemen. Jeho předek byl chapmanův kůň, který byl malý, odolný a silný. Křížením s berbery a plnokrevníky vznikl dnešní Cleveland Bay. Důležitými hřebci byli Jalep, pravnuk Godolphin Barba a Manica. V 17. a 18. století se cleveland využíval jako kočárový kůň, později byl vytlačen rychlejším yorkshirským kočárovým koněm. Počet Clevelandů se dramaticky snížil a v druhé polovině 20. století zbyli už jen 4 plemení hřebci. Jednoho z nich, Mulgrave Supreme, koupila anglická královna Alžběta II. a počet těchto zvířat opět stoupl.


Povaha
Cleveland Bay je klidné a citlivé plemeno s klidnou, vyrovnanou povahou. Je ale i odvážný a živý s příjemným temperamentem. Je spolehlivý, dobře ovladatelný a učenlivý.

Konstituce
Hlava je španělského typu, krk je svalnatý a obloukovitý. Plece jsou svalnaté, hřbet je delší a rovný, záď je skloněná a silná. Končetiny jsou krátké, pevné, bez rousů.
Srst může být jen hnědá, možná je pouze malá bílá hvězda na hlavě. V kohoutku dorůstají v průměru 165 cm.

Využití
Cleveland Bay je původně kočárové plemeno a jako takové několik století používané. Dnes se využívá spíše na hony i jako jezdecký kůň. Na anglickém královském dvoře se dodnes zapřahají do kočárů.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář