Jdi na obsah Jdi na menu
 


Buloňský chladnokrevník

18. 3. 2008

Obrazek

Buloňský chladnokrevník

Původ: Francie
Typ: chladnokrevník
KVH: 150 - 170 cm
Barvy: bělouš, hnědák, ryzák


Historie
Staré plemeno pocházející ze severozápadní Francie, které bylo oficiálně uznáno až v 17. století. Jeho předci jsou těžcí koně z doby Římanů, kteří byli kříženi s arabskými plnokrevníky a berbery. Počet buloňských koní se během 2. světové války rapidně snížil, dnes je však jeho přežití zajištěno společností French National Studs.


Povaha
Buloňští koně dokáží velmi rychle měnit rychlost. Jsou to velmi inteligentní chladnokrevníci, kteří se vyznačují mírnou a klidnou povahou. Jsou učenliví a jsou proto schopni plnit nejrůznější úkoly.

Konstituce
Díky arabským předkům jsou to velmi elegantní chladnokrevníci. Hlava je jemná s výraznýma očima, krk je obloukovitý s výrazným hřebenem. Lopatky jsou dobře skloněné a umožňují celkem vysokou akci předních končetin. Hrudník je široký, hřbet delší, záď kulatá a svalnatá. Končetiny jsou silné s kvalitními klouby, rousy jsou krátké a kopyta velká. Ocas bývá hustý a chundelatý.
Srst je většinou bílá, mohou se vyskytnout i hnědáci a ryzáci. V kohoutku mívají 150 - 170 cm.

Využití
Dříve se buloňští koně využívali jako pracovní i kočároví koně. Nosili také rytíře do bitev a byli to dobří váleční oři. Dnes už praktické využití nemají a chovají se na maso. Používají se také jako reprezentativní koně i při rekonstrukcích středověkých bitev.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář