Jdi na obsah Jdi na menu
 


Brumby

18. 3. 2008

Obrazek

Brumby

Původ: Austrálie
Typ: teplokrevník
KVH: 140 - 150 cm
Barvy: jakákoliv


Historie
Brumbyové jsou australská obdoba amerických mustangů. Jsou to zdivočelí koně, kteří uprchli prvním kolonizátorům. Pravděpodobně jsou to předchůdci plemene Waler, australských honáckých koní, angloarabů, percheronů a některých ponyů. Brumbyoové nemají téměř žádné společné rysy, liší se vzhledem, výškou i barvou. Jsou však dobře přizpůsobeni svému prostředí. V šedesátých letech 20. století bylo povoleno systematické vybíjení těchto koní, protože utlačovali ostatní divoká zvířata. To je přivedlo na pokraj vyhynutí. Dodnes je počet brumbyů značně zredukován a je nutné jejich počty kontrolovat


Povaha
Mají typickou povahu zdivočelých koní. Jsou inteligentní, přizpůsobiví a vytrvalí. Obtížně se však krotí a mají plachou povahu. Jsou rebelanští a tvrdohlaví.

Konstituce
Většinou mají těžkou hlavu a kratší krk. Lopatky jsou strmé, hřbet krátký a záď skloněná. Končetiny jsou silné a kopyta velmi kvalitní.
Srst může mít kteroukoliv barvu a v kohoutku dorůstají 140 - 150 cm.

Využití
Brumby nemá v podstatě žádné využití. Jako jezdečtí koně jsou nepoužitelní díky své povaze. Proto jsou ponecháváni svému osudu v australské divočině.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář