Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zbarvení koní

7. 3. 2008

Zbarvení koní

Povšimněte si, jak mají koně různě zbarvenou srst. Leckteré zbarvení se dá jen stěží pojmenovat. Naštěstí existuje kategorie, do

kterých se různorodá zbarvení srsti dají zařadit. V Německu se u koní rozlišuje takzvaná krycí srst a ochranná srst. Krycí srst tvoří

po celém těle koně základní barvu. K takzvané ochranné srsti patří hříva a ocas - čili žíně - a také rousy a hmatové chlupy kolem

očí a na hubě.

Podle zbarvení srsti rozlišujeme tyto základní barevné druhy koní: ryzák, hnědák, vraník a bělouš.

Hnědák

Srst hnědáka je hnědá, ocas, hříva a často také nohy jsou černé. Oči, kůži a kopyta mají tito koně tmavé - s výjimkou případu, kdy má kůň odznaky. Rozlišujeme světlého hnědáka, hnědáka, tmavého hnědáka a černého hnědáka.

Světlý hnědák

Světlý hnědáci mívají často černý hřbetní pruh. Srst je červenavá s černou hřívou, ocasem a nohami.

Vraník

Vraníci jsou relativně vzácní. Jejich srst i žíně jsou černé. Oči, kopyta a kůže mají také tmavou barvu. Existují i uhloví vraníci (jejich černá srst má modravý nádech) a vraníci, jejichž srst je v létě černá a v zimě nahnědlá (dříve se jim říkalo letní vraníci).

Palomino (Izabela)

Palomino, dříve žluťák, je vlastně žlutý ryzák. Jeho srst je vesměs žlutá, někdy došeda. Srst je světlá a kopyta také. Palomino má také zlatě zářící srst a jasně bílé žíně.

Ryzák

Má rezavou barvu srsti (barevná škála sahá od světle červené až do sytě tmavorudé někdy až do černa). Ocas a hříva jsou zbarvené stejně nebo jsou světlejší, nesmějí však obsahovat žádné černé chlupy. Oči, kůže a kopyta mají tmavou barvu. Rozlišujeme světlého ryzáka, ryzáka a ryzáka tmavého.

Bělouš

Vždy se rodí s tmavou srstí a postupně vybělují. S každou výměnou srsti vystupuje pravá barva bělouše zřetelněji. Rozlišujeme černého barevné nuance od červeného po černého bělouše.

Strakoš

Názvem strakoš označujeme koně, kteří na sobě mají spojité barevné skvrny různé velikosti. Větší bílé oblasti srsti na nepigmentované kůži se střídají s tmavými partiemi na kůže je pigmentovaná. Rozlišujeme hnědé strakoše (Skewbald), černé strakoše (Piebald) a strakaté bělouše. Často také označován jako pinto.

Grošovaný bělouš

Grošák je jedna z mnoha možných variant vybělujících běloušů. Má menší nebo větší bílé okrouhlé skvrny na šedém podkladě.

Plavák

Plavák do značné míry odpovídá zbarvením hnědákovi, jeho srst je však zbarvena žlutě, trochu došeda. Hříva, ocas a kopyta musejí být černé. Mnozí plaváci mají úhoří pruh (tak se nazývá tmavý hřbetní pruh, probíhající po páteři).

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář